Trafik Cezalarına Nasıl İtiraz Edilir

 

trafik cezası itirazı

Araç sürücülerinin kimi zaman trafikte dikkatsizlikten kaynaklanan kırmızı ışıkta geçme gibi farkında olmadan yaptıkları hatalar vardır. Bunları o anda hatırlayamadığımızdan kesilen trafik cezaları size sürpriz olabilir. Trafikte aceleci ya da dalgın davranışlar kimi zaman hız sınırına uymamak kimi zaman yanlış bir yere aracı park etmek gibi istemsizce trafik yanlışları yapılmasına neden olur. Farkında olduğunuz ya da olmadığınız her trafik cezası için ebette itiraz etme hakkına sahipsinizdir.

Kesilen trafik cezasını hak etmediğinizi düşünüyorsanız itiraz etme sürecine girmeniz gerekecektir. İtiraz etme süreci şu şekilde işler: Öncelikle trafik cezasının 10 iş gücü içerisinde tebliğ edilmesi gerekmektedir. Bu gerekçeyle Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz edilebilir. KTK’nun 116. Maddesine göre gıyabınızda yazılan trafik cezalarına karşı , yani plakaya yazılan cezalarda, polisin durdurup yüz yüze yazdığı cezalar da, 15 gün olan itiraz süresi , yüze karşı yazıldığı cezalarda, yazıldığı günden itibaren , gıyapta plakanıza yazılan cezalarda ise size tebliğ tarihinden itibaren başlar. Plakaya yazılmış olan cezalarda, ceza ruhsatınızda yazan adrese gönderilir. İkamet adresinize PTT ile gönderilen ceza evde olmadığınız taktirde kapıya not bırakılır ve cezanız muhtarlığa teslim edilir. Tebliğ tarihi bu andan itibaren başlar. Şayet sistemdeki adresiniz değişmiş ve ceza eski adresinize gönderilmişse bu sistemin değil yeni adresinizi sisteme bildirmediğiniz için sizin suçunuzdur. Trafik cezalarına itiraz işlemleri Trafik Mahkemelerinde yapılır. Türkiye’nin tamamında mevcut olmadığı için bu işe görevlendirilen nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi bakar. İtiraz işleminde sizden istenecek gerekli evraklar:

  • Dava dilekçesi
  • Trafik idari para cezası karar tutanağı fotokopisi
  • Trafik idari para cezası karar tutanağı tebligatı fotokopisi
  • Ruhsat fotokopisi
  • Kimlik fotokopisi
  • Ehliyet fotokopisi

Bütün bu evrakları Sulh Ceza Mahkemesi’nin kalemine teslim edeceksiniz ve trafik cezası ile tebligat kağıdının aslı sizde kalacak. Herhangi bir duruşma olmadan itiraz dilekçenizde yazan gerekçelerinize göre bir karar verilecektir. Mahkeme sonucu tebligatla adresinize gönderilecek. Mahkemelerin davayı karara bağlama süresi, mahkemenin yoğunluk durumuna göre değişip 2-3 aya kadar sürebilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir